50 Milyon İnsanın Gözü Kulağı Onda !

Son yıllarda yaşanan enflasyonlar neticesinde, asgari ücrete zam yılda iki defa yapılmaya başlandı. Seçim vaadi olarak da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; 1 temmuz itibariyle asgari ücrete ara zam yapılacağını ifade etmişti. Şimdi ise hükümet verdiği sözü tutuyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ara zam için görüşmelere başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde toplantılar yapılmakta. Bugün ise tekrar bir toplantı yaptılar. Türkiye’de toplamda 15 milyon kişi asgari ücret ile çalışıyor, aile bazında bakıldığında tamı tamına 50 milyon insanın hayatını etkiliyor denebilir.

İl toplantıyı 13 haziranda yapmışlardı bugün ise ikinci oturum gerçekleştirildi. Milyonların gözü kulağı bu toplantıda idi. Toplantı sonrası TÜRK-İŞ’den açıklama geldi:  Türk-iş temsilcisi, Ramazan Ağar toplantıda TL üzerinden görüşmeler yapıldığını ve dolar ile pazarlığın söz konusu olmadığını belirtti. kulaklara çalınan 500 dolar ifadesinin de toplantı bünyesinde görüşüldüğünü dile getiren Ağar, en geç bayramdan evvel rakamın netleştirileceğini ifade etti.  Gerekirse 3. toplantıyı da yapacaklarını  belirtti.

Bildiğimiz üzere asgari ücret bir işçinin çalışabileceğini minimum miktarı belirtmekte, bu miktarın açlık sınırı ile aynı olmadığını Ağar tekrarladı. İşçi tarafından , işveren tarafından bakanlık başkanlığında yapılan toplantı sonrasında henüz bir rakam açıklanmış değil, lakin Türk-iş tarafından yapılan açıklamalar neticesinde bizler, enflasyon karşısında eriyen alım gücüne bir şey yapılacağını umut ediyoruz açıklamalarında bulundu ve kafalarında bir rakam olduğunu; ancak bunu şimdi söylemesinin doğru olmadığını belirtti.

Bakan TİSK VE TÜRK-İŞ İle Görüşecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan; bugün Tisk ve Türk-iş ‘in başkanları ile toplantı yapacak. Toplantılar neticesinde kurban bayramı öncesine kadar son bir hafta içerisinde bir rakam netleştirilmesi bekleniyor.

 

 

Bir yanıt yazın