Video bulunamadı...
Ana Sayfa Güncel, Siyaset 5.03.2016 779 Görüntüleme

Erdoğan’dan CHP’li o isme 50 bin liralık tazminat davası

Erdoğan’ın avukatları Hüseyin Aydın, Muammer Cemaloğlu ve Burhanettin Sevencan’ın açtığı davanın dilekçesinde, Ekici’nin konuşmasından bazı bölümler aktarıldı. CHP’li Ekici’nin sözleri üzerine, TBMM Genel Kurulunda gerginlik yaşandığı, oturuma ara verildiği, oturumun tekrar açılmasının ardından yapılan oylama sonucunda Ekici’ye Meclis’ten geçici olarak iki birleşim çıkarma cezası verildiği vurgulanan dilekçede, Ekici’nin açıklamalarının düşünce ve ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilemeyeceği belirtildi. Dilekçede, “gerek ulusal, gerekse uluslararası metinlerden anlaşılacağı gibi düşünce ve ifade hürriyetinin sınırlarından birinin, başkalarının şöhret ve haklarının korunması olduğuna” dikkat çekilerek, başkalarının şöhret ve haklarına haksız saldırı olduğu hallerde, ifade edilen düşüncelerin hukuken himaye edilmesinin mümkün olmadığı kaydedildi. Dilekçede şu ifadelere yer verildi:

“İfade özgürlüğü ve eleştiri hakkı hiçbir zaman kişilerin uluslararası metinlerle, anayasayla ve yasalarla güvence altına alınan onur ve saygınlıklarının ihlali aracı olarak kullanılamaz. Kişilerin ve politikacıların eleştiri haklarının olduğu ve bu haklarını kullanmalarının engellenemeyeceği kuralı, demokratik ve çağdaş hukuk devleti ilkelerinin uygulandığı tüm medeni ülkelerde kabul edilen bir husustur. Ancak eleştiri hakkını kullanan kişilerin hür olması kadar, sorumluluk bilinciyle davranmaları, hakaret teşkil edecek nitelendirmelerden uzak durmaları da hukuk devleti ilkesinin gereğidir. Bu çerçevede davalının açıklamaları değerlendirildiğinde, Sayın Cumhurbaşkanımıza alenen hakaret edildiği, kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu, toplumda itibarının hedef alındığı açıktır.”

Ekici’nin “son derece çirkin, kaba, hukuka aykırı ifadelerinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kişilik haklarına haksız saldırı teşkil ettiği”nin vurgulandığı dilekçede, 50 bin lira manevi tazminat talep edildi.

Ekici ne demişti?

Ekici, 1 Mart 2016’da TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şunları söylemişti:

“AKP Grubu’na soruyorum, bu kadar ülkeye haksızlık yapan, ülkeyi felakete sürükleyen bir Cumhurbaşkanı var. Hiçbiriniz Allah için çıkıp, ‘ey Cumhurbaşkanı ne yapıyorsun, ülkeyi nereye götürüyorsun?’ demiyorsunuz. Suriye‘de 5 yıl önce bir ateş yandı. Erdoğan eline benzin bidonu alıp gitti, bu hale getirdi. Ülkemizi, Gaziantep şehrimizi, dengemizi allak bullak ettiniz. Önceki 11 Cumhurbaşkanı aklıselim insanlardı. Hiçbir Cumhurbaşkanı, ailesiyle, eşi çocuğu hanımefendisiyle ülkeyi yönetme davranışı içine girmemişti. Şimdi hanımefendi giriyor, Bilal Erdoğan beyefendi giriyor. Bir tavsiyede bulunacağım, dört gruba da öneriyorum. Bölgemizde bazı yaşlı insanlar olur, söz dinlemez, hasta olur doktora gitmek istemez, aile büyükleri, bölgenin önde gelenleri bir araya gelir bu rahatsız kişiyi tedavi olmak için ikna eder. Dört grup oluşturalım, bu Recep Tayyip Erdoğan‘ı psikolojik tedaviye tabi tutalım. Çünkü şuurunu kaybetmiş. Utanmazsanız peygamber diyeceksiniz. Siz şuurunuzu, ruhunuzu teslim etmiş bir grupsunuz.”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.