Ana Sayfa Gündem 3.04.2019 569 Görüntüleme

Hisse Senedi Hakkında Merak Ettikleriniz

Hisse Senedi Hakkında Merak Ettikleriniz

Piyasada adını sıkça duyduğunuz hisse senedi ile ilgili merak ettikleriniz verilmiştir. Hisse senedine dair sorularınız yanıtlanıyor.

Hisse Senedi Nedir?

İlk olarak hisse senedi nedir sorusu yanıtlanıyor. Tanım olarak anonim ve sermaye şirketlerinin ortaklarına, sermaye paylarını belgelemek adına verdikleri kağıt olarak tanımlanabilir. Bu durumda direkt olarak hisse senedi çıkartma yetkisi her şirkete verilecektir. Çıkartabilen şirketler anonim şirketler, özel kanunla kurulmuş olan şirketler ya da sermayesi paylara bölünmüş olan komandit şirketler olarak gösterilebilir. Bu şirketler halka arz edilip, direkt olarak hisse senetleri borsaya kayıt ettirildiğinde ise alınıp satılmaları mümkün hale getirilecektir.

Borsaların kuruluşu kapsamında hisse senetlerinin el değiştirmeye başladığı döneme rastlantı söz konusu. Örneğin dünya deniz ticaretinin geliştiği dönemde hisse senetlerinin ticari işlemlerde kullanılmaya başlandığı sonucu çıkıyor.

Hisse Senedi Özellikleri Neler?

Yapılan hisse senedi tanımının ardından senede dair özellikleri de merak edebilirsiniz. Hisse senedinin borsaya kote edilmesi ya da edilmemesi durumunda da fark söz konusu olacaktır. Kote edilmemiş olursa hisse senedinin ticari işlemlerinin gerçekleşmesi söz konusu olmuyor.

Hisse Senedi Olanların Sahip Olduğu Haklar;

Temettü hakkı, rüçhan hakkı, yönetime katılma, oy hakkı, bilgi alma hakkı, sır saklama sorumluluğu, taahhütleri yerine getirme sorumluluğu, sözleşme şartlarına uyma sorunluluğu ve çok daha fazlası direkt olarak hisse senedinin sahip olduğu özellik sayesinde kişiye bu hakların tanınmasını sağlıyor.

Hisse Senedinde Olması Gerekenler

Almak istediğiniz hisse için direkt olarak sağlanması gereken şartları sağlıyor olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Direkt olarak senedin kullanımı için şartları inceleyin.

Olması gerekenler;

  • Şirket unvanı
  • Şirketin esas sermaye miktarı
  • Yetkili imzalar
  • Hisse senedinin türü
  • Şirketin tescil tarihi
  • Hisse senedinin nominal değeri yer almalıdır.

Hisse senedi almak için örneğin bir şirket için kişinin hisselerini devralması için yukarıda verilenlerin tamamının senet üzerinde sağlanması gerekiyor. Bunları gözetmeniz durumunda sorun yaşamadan hisse alabilir, resmi şekilde size sağlamış olduğu hakları kullanabilirsiniz. Yasal işlemler olduğundan, bunlara dikkat ederek, en iyi şekilde sonuç almayı sağlayın.

Verilen bilgileri değerlendirin…

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.